Co kupić w prezencie świątecznym? 30 książek dla niej i dla niego
Książka jest, była i będzie doskonałym pomysłem na prezent – przynajmniej tak twierdzą wszyscy miłośnicy czytania. Jeśli osobę, którą chcesz obdarować, widujesz z książką, śmiało możesz podążać tym tropem. Postaram się podpowiedzieć Ci, na jakie tytuły warto zwrócić uwagę. Z pewnością warto iść w premiery ostatnich tygodni, zwiększa to szansę podarowania książkowemu molowi tytułu, którego jeszcze nie ma. No to startujemy!
Nagrody literackie, kultura i sztuka
Proza Tokarczuk jest propozycją wartą rozważenia, szczególnie że w połowie listopada pojawiła się jej nowa eseistyczna w charakterze książka: “Czuły narrator”.
Dobrym wyborem będzie też książka laureata Nike 2020 Radka Raka “Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Słychać w “Baśni o wężowym sercu” różne echa i tony literatury. Podskórnie pracują w niej głosy wielu pisarzy – wzięte pod włos, rozwibrowane, twórczo przejęte, przetopione w metal lżejszy od powietrza – podkreślał w laudacji przewodniczący jury.
Dodam tu także biografię Tamary Łempickiej, której obrazy na aukcjach wciąż osiągają zawrotne kwoty. Wybitna malarka, skandalistka, femme fatale. Feministka, dla której priorytetami były samorealizacja, kariera i pasja.
Sztuka innego formatu to stand-up. Rafał Pacześ, mistrz polskiego stand-upu, zamiast śmiesznej historii w wersji instant, serwuje nam powieść o współczesnych mężczyznach, a więc śmiesznie i strasznie musi być;)
Thrillery i kryminały
Swoje książki końcem listopada wypuścili mistrzowie gatunku. Harlan Coben opublikował “Chłopca z lasu”, Remigiusz Mróz bijąc rekordy publikowanych w ciągu roku pozycji, wydał “W cieniu prawa” i szóstą część serii z komisarzem Forstem, a Wojciech Chmielarz “Prostą sprawę”.
Mamy Katarzynę Puzyńską z kolejną odsłoną przygód policjantów z Lipowa, czyli “Śreżogę”. Dużą popularnością cieszy się także kryminał Pauliny Świst “Paprocany”, która stworzoną przez siebie fabułą udowadnia, że niewinność jest rzeczą względną…
Kusi także “Żałobnica” Roberta Małeckiego, która jest w większej mierze thrillerem psychologicznym niż kryminałem i tym bardziej warto sprawdzić, jak mistrzowi kryminałów wyszła ta sztuka;)
Filmy i seriale
Miłośników filmów i seriali ucieszą książki, które zabiorą ich za kulisy powstawania produkcji lub pozwolą na konfrontację wersji filmowej z książkową. “Król”, “Gambit Królowej”, “The Crown” to tylko niektóre propozycje. Ale wiecie, filmowe okładki bardzo kuszą!
“Dziennik profesora” to coś w rodzaju escape booka dla miłośników “Domu z papieru” – interaktywna książka wciąga bez reszty.
Felietony, reportaże, literatura faktu
Dla tych, którzy czytając lubią łączyć przyjemne z pożytecznym, warto wybrać coś z literatury faktu. “Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata” Tomka Michniewicza to wnikliwe spojrzenie na naszą pandemiczną rzeczywistość przez pryzmat wywiadów ze specjalistami z różnych dziedzin; próba odpowiedzi na pytanie, jak to wszystko dla nas się skończy.
Amerykański reporter Matt Taibbi w książce “Nienawiść spółka z o.o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem” rozprawia się z amerykańskimi mediami, ale jest to także uniwersalne spojrzenie na rolę mediów, na piątą władzę. To seria amerykańska Wydawnictwa Czarne, które od lat opowiada nam świat.
Wgląd za spiżową bramę Watykanu proponuje nam Magdalena Wolińska-Riedi. Reporterka telewizyjna i żona żołnierza Gwardii Szwajcarskiej dociera do 10 cywilnych pracowników Watykanu i serwuje czytelnikowi historie z życia codziennego mieszkańców tego najmniejszego państwa świata. W rozmowach pojawiają się oczywiście wspomnienia związane z papieżem Janem Pawłem II.
Refleksje innego formatu przynosi “Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej. Zbiór felietonów to przemyślenia wyrosłe z codziennych doświadczeń, codzienna walka z wiatrakami. Krótka forma i mnóstwo kolorowych ilustracji – wszystko to, co wprowadziła pierwsza część: “A ja żem jej powiedziała”.
Turystyka/ podróże
Miłośnikom aktywnego spędzania czasu, podróży i gór warto podarować:
- przewodnik po interesującym ich regionie (np. “Góry Polski. 60 najpiękniejszych szlaków na weekend”);
- książkę, która zainspiruje ich do nowych wyjazdów (“Bucket List. 1000 miejsc, w których odnajdziesz ciszę i spokój”)
- książkę, która w interesujący sposób opowie o różnych obliczach ich pasji (np. “Pięć stawów. Dom bez adresu” Beaty Sabały-Zielińskiej; “Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Everest” Miłki Raulin)
Świąteczne powieści obyczajowe
W tej kategorii prawdziwy wysyp powieści obyczajowych i romansów ze świąteczną okładką. Polskie i zagraniczne autorki specjalizujące się w tym gatunku dały prawdziwy popis swoich umiejętności. Fala świątecznych lektur zalała bookstagram już w listopadzie. Wymieńmy tu chociażby “Zostań moim aniołem” Gabrieli Gargaś, “Listy pełne marzeń” Magdaleny Witkiewicz, czy “Krainę zeszłorocznych choinek” Joanny Szarańskiej. Warto postawić także na zbiór miłosnych i erotycznych opowiadań “Grzeszne święta” i podkręcić temperaturę tych Świąt…
Biografia i autobiografia
Nowości w dziale biografia i autobiografia są interesujące. Mamy biografię Anny Walentynowicz (“Walentynowicz. Anna szuka raju”), Marka Niedźwiedzkiego (“DyrdyMarki”) i Wojciecha Manna (“Głos. Wojciech Mann”).
Nowością jest także biografia Wisławy Szymborskiej, która w założeniu ma pokazać drugą, nieznaną do tej pory twarz noblistki. Biografia wewnętrzna wyszła spod pióra Joanny Gromek-Illg.
Rozwój osobisty
A może na koniec prezent dla samego Świętego Mikołaja? “Pewność siebie” od Mateusza Grzesiaka czy “Moc sześciu minut” od Dominika Spensta to pozycje, z którymi można zaczynać zmiany w swoim życiu, dążyć do samorealizacji. Uczą jednej ważnej rzeczy – komunikacji ze samym sobą.
Tym, którzy na nauczaniu zdalnym i home office odchodzą od zmysłów dr Carla Naumburg przychodzi z pomocą i podpowiada, jak uskuteczniać wychowywanie bez złych emocji. Praktyczny poradnik “Jak nie krzyczeć na swoje dziecko” przyda się chyba każdemu rodzicowi.
Nie jesteś przekonany do żadnej pozycji, a chcesz obdarowć książkoholika? Sprawdź moje podpowiedzi na prezent inny niż książka.
[…] Zobacz mój ubiegłoroczny prezentownik. […]