“Schodów się nie pali”- Wojciech Tochman
Literatura faktu. Reportaże najwyższej półki. Bohaterowie szkicowani ledwie kilkoma zdaniami. Język oszczędny. Każde słowo istotne.
Czytelnik dostaje do przerobienia 11 opowieści, niepokojących, burzących spokój, wytrącających ze strefy komfortu niewidzenia i niesłyszenia. Jest opowieść o matce adopcyjnej chłopca, którego brzydota odstraszała wszystkich dokoła, o kobiecie, która przez kilkadziesiąt lat usilnie poszukiwała swojego brata bliźniaka oraz o ofierze sekty. Są też reportaże o znanych postaciach z naszego polskiego podwórka: Wandzie Rutkiewicz (a właściwie o jej matce), Grzegorzu Przemyku, Piotrze Skrzyneckim. Najbardziej jednak utkwił mi w pamięci reportaż z 1998 roku “Czekam pod adresem: Berlin” o handlu żywym towarem, o prostytucji, o dziewczynach ze Wschodu: z Ukrainy, Białorusi i Rosji, które pod przykrywką pracy na Zachodzie, sprzedawane są do domów publicznych.
” Marina była jedną z ośmiu tysięcy prostytutek w tym mieście. (…) Bo Berlin to nie tylko stacja docelowa. Także przeładunkowa: w głąb Republiki Federalnej i całej zachodniej Europy (berlińczycy , którzy z urzędu zajmują się zwalczaniem handlu kobietami, mówią o swoim mieście Umschlagplatz). Mapa – wydana przez Global Survival Network- pokazuje, że kobiety z Europy Wschodniej eksportuje się nie tylko do Niemiec albo przez Niemcy. Dziewczyny jadą różnymi szlakami i i środkami lokomocji do Szwajcarii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, RPA, Egiptu, Turcji, Izraela i Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Kataru , Indii Australii. Handel kobietami z Europy Środkowej i Wschodniej osiągnął rozmiary epidemii – pisze Radhika Coomaraswamy, specjalna sprawozdawczyni komisji Praw Człowieka ONZ.”
Wątek przewodni? Skomplikowane ludzkie losy. Rodzina. Więzi rodzinne, czyli te schody, których nigdy się nie pali.
Metryczka
Tytuł: Schodów się nie pali
Autor: Wojciech Tochman
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie 2019
Ilość stron: 292
Brak komentarzy