Zero waste w ogrodzie – Michał Mazik
“Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze – nie marnuj” to praktyczny i przejrzysty poradnik dla osób, które nawet przy uprawie i aranżacji przestrzeni ogrodu chcą stosować się do zasad zero waste. Oczywiście temat jest tak szeroki, że autor pokazuje nam tylko niewielki wycinek możliwości, jakie mamy.
Michał Mazik wychodzi od założeń odpowiedzialnego konsumowania oraz gospodarowania surowcami, produktami i odpadkami, a więc zasady 5R: refuse, reuse, reduce, recycle, rot, a także poznajemy subiektywną listę grzechów popełnianych w ogrodzie, by przejść do wskazania różnorodnych działań zmierzających do celu: SADZIĆ – ZBIERAĆ- NIE MARNOWAĆ.
Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze – nie marnuj: dla kogo?
Ta książka to doskonała pozycja dla:
- mieszczuchów uciekających na wieś i stawiających pierwsze kroki w praktyce ogrodniczej,
- zwolenników ekologicznych rozwiązań w każdej dziedzinie życia,
- miłośników DIY (z tą książką stworzysz m.in. miniogrody ze starych donic, szklarnię ze starych okien, domki dla zwierząt, hotele dla pszczół),
- chcących zgłębić wiedzę o produkcji ekologicznych nawozów zielonych i środków ochrony roślin, ziemi liściowej, gnojówki itp.,
- walczących z chwastami w ogrodzie,
- ciekawych nietypowego wykorzystania szarego mydła i octu w ogrodzie oraz chwastów w kuchni i domowej apteczce.
Znajdziesz tutaj szereg porad, ciekawostek i praktycznej wiedzy. Książka inspiruje do poszukiwania alternatywnych, bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań. Wskazuje przykłady i odpowiedni kierunek działania. Przyznam, że niektóre domowe sposoby były mi znane, ale były też takie, przy których uniosłam brwi ze zdziwienia. Nawet odpady budowlane można w jakiś sposób zagospodarować! Otwarta głowa przydaje się także przy uprawie ogródka.
Piękny i ekologiczny ogród
Działania, które proponuje Michał Mazik, są w wielu wypadkach czasochłonne, jednak warto ten czas poświęcić, by hodować w pełni ekologiczne warzywa, a krzewom, kwiatom i drzewom nie szkodzić nadmierną ilością chemii. W tej książce znajdziesz cenne wskazówki, na wagę życia i śmierci co poniektórych: nie trzeba bowiem zabijać wszystkich ogrodowych owadów i chwastów, gdyż niektóre z nich są naszymi sprzymierzeńcami. Tu znajdziesz podpowiedzi, zdjęcia i opis ich roli w ekosystemie.
Nie ma pięknego ogrodu bez wody. Dzięki lekturze poznasz sposoby na gromadzenie, łapanie i racjonalne gospodarowanie wodą w ogrodzie. Dostaniesz przepisy na ekologiczne gnojówki, naturalne nawozy, ziemię liściową. Możesz założyć kompostownik i stworzyć dodatkowe elementy ozdobne w ogrodzie. Stwórz domki dla zwierząt, ptaków i owadów.
Ideologia w praktyce
Jak już pisałam, nie jest to kompendium. Wiele można jeszcze na ten temat napisać, jednak moim zdaniem zestawienie zagadnień jest na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie. Chodzi o małe zmiany, pierwsze kroki, by nie poprzestać na słomianym zapale.
Książkę polecam jednak początkującym ogrodnikom – Ci zaawansowani i siedzący w temacie eko od dłuższego czasu mogą te “rozwiązania” już znać.
Duża czcionka, spora interlinia i podział na tematyczne rozdziały sprawiają, że książkę czyta się szybko. Z łatwością można odszukać interesujące wątki. Dodam jeszcze, że przez kredowy papier i nieco większy format kartek książka jest stosunkowo ciężka. Ale, ale – dzięki temu mamy piękne, nasycone zdjęcia.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Septem.
Zero waste w ogrodzie – Michał Mazik
Podsumowanie
Brak komentarzy