Szczęśliwa bez winy – Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
“Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia” wykorzystuje koany, czyli proste, krótkie historie do przekazywania istotnych prawd, porad, życiowych wskazówek. Opowieści często posługują się paradoksem, bywa, że są szokujące i zaskakujące. Dzięki ich różnorodności autorzy są w stanie dotrzeć do czytelnika i problemu, który go niepokoi, wyniszcza i unieszczęśliwia. Wśród kilkudziesięciu tekstów z pewnością trafi się kilka, które w jakiś sposób zbliżą się do meritum.
“Możesz żyć lepiej, łagodniej, spokojniej, stabilniej, bardziej szczęśliwie, o ile skorzystasz z zawartych w książce inspiracji.”
Szczęśliwa bez winy: poszukiwania zrodzone z braku
Jeśli lubisz analizować, wyciągać wnioski, a szkolne pytanie o to, co autor miał na myśli, nie wprawiało Cię w konsternację, to możesz czytać same konany. Podobnie jeśli nie trawisz mentoringowej i coachingowej gadki. W innych przypadkach polecam czytanie koanów wraz z interpretacjami, które uzupełniają pytania, wymagająca dalszej, samodzielnej pracy.
Książkę można więc czytać od deski do deski, wybiórczo lub czytając same koany i oddając się samodzielnej interpretacji. Absolutna dowolność.
Maciej Bennewicz i Anna Prelewicz to doświadczeni trenerzy i terapeuci. Korzystają ze swojego bogatego doświadczenia. Nie musisz się jednak obawiać przymusu, nachalnego i protekcjonalnego tonu. Czyta się ją dobrze. Przygotuj się jednak na bohaterów z buddyjskimi imionami. Koan wywodzi się z tradycji buddyjskiej i czerpie z tradycji duchowej Wschodu: w koanach mistrzowie, oświeceni przemawiali do swoich uczniów, mnichów.
Droga do decyzji
Baśnie, bajki, opowieści, mity i podania od zawsze świetnie sprawdzały się w roli edukatorów. Przemycały prawdy, przestrzegały, umoralniały. Koany pełnią tutaj podobną funkcję. Metaforyczne historie pozwalają odnaleźć podobieństwa do naszego życia, spojrzeć na problemy z dystansu, odszukać możliwe drogi wyjścia z impasu.
Zmianą, której nieraz poszukujemy i pragniemy, jest tylko i aż DECYZJA.
Samodzielna psychoterapia koanami może pomóc podjąć wciąż odkładane, ważne decyzje. Może dać inspirację, siłę, motywację. Może wspomóc przepracowanie trudnych tematów. Jej moc tkwi w indywidualnej pracy z tekstem, otwartości i chęci zmian. W końcu po ten tytuł sięga się z poczucia braku.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Sensus.
Szczęśliwa bez winy – Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Podsumowanie
Brak komentarzy