Chwilowa anomalia – Tomasz Michniewicz
Tomasz Michniewicz – dziennikarz, podróżnik i reportażysta – podchodzi do tematu pandemii niestandardowo. Jest to spojrzenie wieloaspektowe i wielowymiarowe. Osobiste wspomnienia z pierwszych tygodni lockdownu przeplata wywiadami ze specjalistami z różnych dziedzin. Co o koronawirusie mają do powiedzenia instruktor psychologii konfliktu, pracownik mediów, lekarz, socjolog, politolog, pracownik socjalny, pracownik banku, klimatolog, preppers? Warto sprawdzić!
Sięgać głębiej, pytać wnikliwiej
Nie jest to wciągająca fikcja, nie jest to dreszczowiec, który skończy się wraz z zamknięciem książki. Tutaj mowa o naszej rzeczywistości, która nie rysuje się wcale w różowych barwach. Autor bierze pod lupę pierwsze miesiące działania rządu w czasie pandemii i analizuje kondycję różnych sektorów naszej gospodarki. Tak wiele się od tego czasu zmieniło, znamy już kilka odpowiedzi. W innych kwestiach mamy więcej niewiadomych niż kiedykolwiek wcześniej.
Jak wygląda struktura książki? Michniewicz pyta swoich rozmówców o to, co tu i teraz oraz o wnioski na przyszłość. Warto spojrzeć prawdzie w oczy, bo świadomość zagrożeń może nam tylko pomóc, a ignorancja na niewiele się zda.
Chwilowa anomalia?
“Znajomy negocjator policyjny powiedział mi kiedyś: “Obserwuj ludzi, gdy wszystko wokół się wali. W chwilach kryzysu dużo można zobaczyć”. Gdy więc wybuchła pandemia, obserwowałem uważnie. I robiłem notatki.” Dzięki temu dostajemy do ręki tę niezwykłą książkę. Jak wygląda częściowa diagnoza? Jednymi z wielu chorób współistniejących naszego świata są ignorancja, konformizm i nasza wrodzona zdolność do zapominania.
Nasza zdolność do zapominania jest doprawdy zdumiewająca. (…) Pielęgnujemy w sobie przekonanie, że wirus to tylko chwilowa anomalia. Może tak, może nie. A może – i o tym jest ta książka – cała nasza dotychczasowa “normalność” to właśnie chwilowa anomalia.
Nie brakuje głosów, że świat już nie będzie taki, jak wcześniej.
Każdy kryzys to cenna lekcja. Nie inaczej jest w przypadku pandemii, kiedy słowo kryzys odmieniamy przez wszystkie przypadki. W teorii wystarczy wyciągnąć odpowiednie wnioski i czerpać ze zdobytego doświadczenia w przyszłości. Czego dowiedzieliśmy się o sobie jako społeczeństwie? Jak zdamy egzamin praktyczny?
Książki Tomasza Michniewicza biorę w ciemno. Tym razem też jestem na tak, i to bardzo. Wciąż trzyma poziom. Zawsze warsztatowo dopracowane, intrygujące, dające do myślenia.
Chwilowa anomalia, o chorobach współistniejących naszego świata
Podsumowanie
Brak komentarzy